









| Model Number | WV1-1208W |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 55 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Inlet Hose approximately 1.5 metres |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** This model is compact and NOT designed for a dryer to be stacked above** |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet with a Dark Door Panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Command wheel |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 313 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Favourite Wash | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 82 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02346 |
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise when working | 54 dB |
| Origin | China |
|---|
| Programs | Allergy Care, Delicates, Cotton, Mix, Quick 30, Rinse + Spin, Sportswear, Tub Clean. |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has a scratch.
The top of the control panel has scratches.
The left side panel has a dent and scratches.
The right side panel has scratches.
The back panel has dents. |
| Missing Parts | 4 x Transit bolts. |
| Price | 448 |
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machines |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Energy consumption | 313 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 8 |
| Water consumption | 82 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806096239667 |
| Eco Program |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark