








| Model Number | WV1-1208W |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 55 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Inlet Hose approximately 1.5 metres |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** This model is compact and NOT designed for a dryer to be stacked above** |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet with a Dark Door Panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Command wheel |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 313 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Favourite Wash | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 82 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02346 |
| Noise Level Spinning | 74 dB |
|---|---|
| Noise when working | 54 dB |
| Origin | China |
|---|
| Programs | Allergy Care, Delicates, Cotton, Mix, Quick 30, Rinse + Spin, Sportswear, Tub Clean. |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Missing Parts | 4 x Transit bolts.
4 x Hole caps.
Anti slip sheets.
Cable tie.
Hose guide.
Spanner.
User/Install guide. |
| Price | 462 |
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machines |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Energy consumption | 313 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 8 |
| Water consumption | 82 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806096239667 |
| Eco Program |