








Create your own water supply with a non-plummeted dispenser. No need to connect the fridge up to a tap, simply remove the internal tank and fill for constant refreshment.

A true design statement inside and out, this fridge features clean lines and concealed hinges for a refined, modern look. The redesigned pocket handle offers a more comfortable grip while enhancing the overall aesthetic of any contemporary kitchen space.

Multiple air vents circulate cool air evenly throughout the fridge and freezer compartments. This helps maintain consistent temperatures, reducing hotspots and keeping food fresher for longer, even when the fridge is fully stocked.

The advanced compressor adjusts cooling power based on usage, improving energy efficiency and reducing unnecessary operation. This ensures consistent performance while helping maintain optimal conditions for food preservation.
| Model Number | GS-N599PL |
|---|---|
| Weight (kg) | 105 kg |
| Depth (mm) | 735 mm |
| Height (mm) | 1790 mm |
| Width (mm) | 913 mm |
| Accessories included | 3 x Tempered Glass Fridge Shelves
4 Tempered Glass Freezer Shelves |
| Dispenser | Ice and water |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Panels with a Black Cabinet. |
| Ventilation Clearance (Rear) | 50 mm |
| Fridge Type | Side by Side Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LED |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | -23 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Number of shelves | 3 |
| Wine bottle rack | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10-Year Parts-Only warranty on the Inverter Compressor. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 641 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 420 L |
| Freezer Volume | 221 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 415 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Default Door Hinge | Side by Side |
|---|---|
| Number of Doors | 2 |
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left side panel has a dent. |
| Price | 1390 |
| Primary Product Category | Side by Side Fridge Freezer |
|---|---|
| Packaging dimensions | 1891x972x770mm |
| Energy consumption | 415 Kwh |
| French Door Fridges | |
| EAN | 8806096217610 |
| Requires Plumbing Notes | No plumbing required |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark