

















| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | WTG6520 |
| Washing capacity | 6.5 kg |
| Spin Speed | 740 rpm |
| Weight (kg) | 40 kg |
| Depth (mm) | 620 mm |
| Height (mm) | 960 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1330 mm |
| Accessories included | 1 x Hot Water Inlet Hose, 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose |
| Finish Colour | White |
| Notes | Please note: top load washing machine outlet hoses are to be secured into the laundry tub or put into a floor standpipe. Only a licensed plumber can install it into a spigot beneath a basin. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White cabinet with Black Lid & Trim |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features | ● 6.5kg Top Load Washing Machine. ● TurboDrum®: Improved wash action by rotating the drum and pulsator in opposite directions. ● No Agitator: This washer has no agitator and uses 3 mini and 1 main pulsator. ● Transparent Glass Lid: A transparent glass lid that allows easy viewing of your washing. ● Child Lock. ● Tub Clean. ● Stainless steel drum. ● Soft Closing Lid. |
| Control type | Push buttons |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Low-profile Agitator |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Smart Inverter Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 445 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Fault Indicator |
| Litres Used Per Wash | 95 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01568 |
| Number of Programs | 7 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Wool | |
| Pre-wash Cotton | |
| Silent Wash | |
| E-Cotton | |
| Blanket |
| Origin | Vietnam |
|---|
| Reversible door | No |
|---|
| Auto Load Sensing | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Allergy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Dent on right side panel. |
| Price | 488 |
| Primary Product Category | Top Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 3 |
| Energy consumption | 445 Kwh |
| Number of Cycles | 7 |
| Water consumption | 95 L |
| Washing Machine Type | Top Load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8935244502268 |
| Eco Program |