


























This fridge features LG’s Door Cooling system, which utilises air vents near the door to ensure items stored in and around the door area are kept cool, even with frequent door openings.

This LG fridge features Pure N Fresh, an air filtration system that deodorises the air inside your fridge to ensure your food is not affected by strong odours. This gives you the freedom to store all kinds of food inside your fridge without having to worry about odour transfer.

With adjustable shelves, compartments for small items, and generously-sized freezer bins, you can organise your fridge to your liking and maximise the space inside. Whether you are entertaining, or need to store a large amount of groceries, you can make your fridge space your own.

To streamline the resolution of issues with your fridge or any adjustments that need to be made, the LG Smart Diagnosis connects with your smartphone to accurately assess your unit and offers guidance on how to proceed.
| Model Number | GF-B590MBL |
|---|---|
| Weight (kg) | 104 kg |
| Depth (mm) | 734 mm |
| Height (mm) | 1787 mm |
| Width (mm) | 835 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Matte Black |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Matte Black Cabinet & Facia Door Panels. |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | -23 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty (Parts and Labour) + 3 Years Warranty on Sealed Refrigeration System (Compressor, Evaporator, Dryer and Tubing) Parts, 10 Year Warranty on the Linear Compressor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 530 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 321 L |
| Freezer Volume | 209 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 419 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.8 m |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 618 mm |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The top left door has a dent.
The lower door has dents and scratches.
The left side panel has a dent and scratches,
The right side panel has scratches. |
| Price | 1631 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 530 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Energy consumption | 490 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 8806098171514 |
| Requires Plumbing Notes | No plumbing required |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark