
















Al Sound Pro virtually mixes TV sound to create the effect of surround speakers, remastered for clarity and balance control.

Automatically adjusts your screen's brightness to match the surrounding ambient lighting levels, for optimal viewing in almost any setting.

Boost your viewing experience - Discover an incredible experience with enhanced picture and sound from α5 AI Processor 4K Gen6

Game Optimiser keeps all your gaming settings in one easy-to-use menu, while the Gaming Dashboard gives you quick access to your current settings.
| Model Number | 55UR8050PSB |
|---|---|
| Weight (kg) | 14 kg |
| Depth (mm) | 58 mm |
| Height (mm) | 715 mm |
| Width (mm) | 1235 mm |
| Accessories included | Remote control, Batteries, User manual |
| Finish Colour | Black |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 357 |
|---|---|
| TV Energy Star Rating | 4.5 |
| HDMI-CEC | |
|---|---|
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports (IN) | 3 |
| RF Connection In | |
| HDMI-eARC | |
| HDMI-ARC |
| Screen Size | 55 in |
|---|---|
| Recommended Viewing Distance (cm) | 165 cm |
| 3D TV | |
| Lighting Technology | Back Lit |
| HD Type | Ultra HD- 4K |
| Screen Technology | LED |
| Curved |
| Ethernet | |
|---|---|
| Bluetooth | |
| WiFi | |
| Bluetooth Version | 5 |
| Digital Optical Audio Out |
|---|
| Motion Control | |
|---|---|
| FreeView+ Compatibility | |
| Voice Control | |
| Apps | |
| Display Mirroring | |
| iOS App | |
| Streaming Services | |
| Netflix Compatibility | |
| Stan Compatibility | |
| Operating System | webOS 23 Smart TV |
| Processor | a5 AI Processor 4K Gen 6 |
| AirPlay2 | |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | |
| Google Assistant | Built In |
| Year | 2023 |
|---|
| High Dynamic Range (HDR) | |
|---|---|
| USB File Playback | |
| Upscaling |
| Condition | Brand New |
|---|
| Installation Screen Size | 55 and under |
|---|---|
| Android TV | |
| EAN | 8806091754950 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark