LG 55 Inch 138cm Smart 4K Super UHD LED LCD TV 55SJ850T
3.0(2) from 2 reviews
Brand New
Model
55SJ850T
Brand
Standard Warranty
1 Year
Up to 12 months interest free with Zip Money
Perth WA 6000
Model Number
55SJ850T
Weight (kg)
18.1 kg
Depth (mm)
58 mm
Height (mm)
708 mm
Width (mm)
1229 mm
Accessories included
Magic Remote
Finish Colour
Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Warranty Note
Parts and Labour
Features
Active HDR with Dolby Vision - More colours, more contrast
Nano Cell Technology - enhanced colour at wide viewing angles
Harman Kardon - highly refined sound
Electronic Program Guide (EPG)
Multi-View
Simplink (HDMI-CEC)
Smart TV webOS 3.5 operating system
Smartphone Remote App
40W Audio Output
EAN 8806084300096
Remote Control Included
Year
2017
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
332
TV Energy Star Rating
5.0
Inputs
HDMI-CEC
Composite In
USB Ports
3
AUX In
HDMI Ports (IN)
4
Component In
Digital Optical Audio In
RF Connection In
HDMI Version
2.0
HDMI-ARC
USB Type
2.0
HDCP Version
2.2
Display
Screen Size
55 in
Refresh Rate
200 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
165 cm
3D TV
Lighting Technology
Edge Lit
HD Type
Ultra HD- 4K
Display Resolution
3840x2160
Screen Technology
QLED
Curved
Wide Colour Gamut
Connectivity
DLNA
Ethernet
NFC
Bluetooth
WiFi
Smart Features
Smart TV
Motion Control
FreeView+ Compatibility
Voice Control
Apps
Display Mirroring
Network File Sharing
iOS App
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Android App
Outputs
Digital Optical Audio Out
Headphone Out
Playback
Dolby Vision
High Dynamic Range (HDR)
USB File Playback
Upscaling
HDR10+
Product Details
Condition
Brand New
Other
PVR
Smart Phone App Support
Web Browser
Face Recognition
Apps and internet on your TV
Primary Product Category
TV
Caption (Subtitle)
Transfer to Clearance
TV DVD Combo
Installation Screen Size
55 and under
WiFi Direct
SUHD
TV Sound Connect
25 to 60 inch for Wall Bracket