










| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WWT-1209B |
| Washing capacity | 12 kg |
| Drying capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 128 kg |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 1655 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | Black |
| Notes | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Platinum Black |
| Stacking kit included |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Control type | Electronic |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor and Inverter Compressor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 9 |
| Delay Start |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 103 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The right side panel has scratches.
The left side panel has a dent and scratches. |
| Missing Parts | Spanner.
Installation guide. |
| Price | 2559 |
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Water consumption | 103 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806096109847 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark