












Specialised cycle designed to help reduce microplastic emissions from synthetic fabrics, supporting more sustainable laundry practices while keeping your clothes thoroughly clean.

Select the 'Wrinkle Care' function with Steam+ to help reduce wrinkles during Cotton, Cotton Eco, TurboClean 39, Mixed Fabric, Easy Care and Quiet Wash cycles.

The AI Direct Drive system analyses fabric type and load weight to tailor drum motions for optimal cleaning and garment protection—ensuring smarter, more efficient washing every time.

TurboClean360 delivers a complete, deep clean in just 39 minutes using four multi-directional water jets, helping reduce wash time without sacrificing wash quality or fabric care.
| Model Number | WX10-1412MB |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Depth (mm) | 615 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Matte Black |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 304 |
| Jeans | |
|---|---|
| Dark Wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Cold Wash | |
| Rinse | |
| Easy Care | |
| Baby Care | |
| Silent Wash | |
| Allergy Plus | |
| Spin | |
| Bedding | |
| Towels | |
| Rinse and Spin |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Automatic dosing | |
| AddWash | |
| WiFi-enabled |
| Water Star Rating | |
|---|---|
| WELS Product Registration Number | C46538 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Water Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most water efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Water Efficiency Labelling and Standards (WELS) scheme. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Washing Machines |
|---|---|
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806096402801 |
| Efficient Product |