















| Model Number | WV9-1412W |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 74 kg |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Hot Water Inlet Hose, 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drainage Hose. |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Electronic |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Inverter Motor (Parts Only) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 291 |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 103 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01839 |
| Number of Programs | 10 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Steam program | |
| Easy Care | |
| Silent Wash | |
| Mixed | |
| Sports |
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806098640249 |