














| Dryer Type | Condenser |
|---|---|
| Model Number | WXC3-1410W |
| Washing capacity | 10 kg |
| Drying capacity | 6 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 70 kg |
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | Rack Assembly & Drain Hose Kit |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | Essence White |
| Drain hose included | Yes |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 8 years parts warranty on Inverter DirectDrive Motors. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Star Rating Wash | 4.5 |
| Energy Star Rating Dry | 3.5 |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 306 |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C48143 |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
| WiFi |
|---|
| Allergy |
|---|
| Length of cord | 1.6 m |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Water consumption | 86 L |
|---|---|
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806096765319 |