






The durable stainless steel blade and diamond-shaped jug work together to draw ingredients into a vortex that leaves no ingredient intact. The 1.75-litre BPA-free jug is resistant to shattering, scratches, and stains, and you can safely pop it in the dishwasher for an easy clean.

Much like most dryers can sense your clothing load, this blender utilises Intelli-Speed® technology to detect how much you are trying to blend. This feature helps with recipes like dips and waffle batter, where texture is key. It will also give you the peace of mind to add larger fruits to the bowl, without having to remove the lid and prod around.

The blender’s Clean Touch Control Pad contains four speeds—chop, mix, puree, and liquify. Chopping is ideal for most fruits and vegetables, or for turning mince into a sandwich filling. Use the “mix” function to make a salad dressing with kick. “Puree” is your best friend for baby food or for a hearty oatmeal. Use “liquify” as your cocktail companion. The blender also features a “crush ice” mode, for when snow cones beckon on a hot summer’s day. And, if you want even greater control over your blending, simply press “pulse” for a more delicate touch.

Whether you’re looking to complement or contrast, KitchenAid blenders are available in a spectacular array of colours. For those who like classic finishes like Almond Cream and Empire Red, the KSB1585 is for you. If you’re feeling an adventurous Azure Blue or Raspberry Ice, then follow your calling to the KSB1586. No matter your choice, blending has never looked this good.
| Model Number | 5KSB1586AQG |
|---|---|
| Depth (mm) | 216 mm |
| Height (mm) | 419 mm |
| Width (mm) | 229 mm |
| Power (W) | 550 W |
| Accessories included | One piece 1.75 shatter-resistant BPA free plastic jug, stay put lid with ingredient cup plus BONUS Diamond Blender Recipe Book featuring over 60 recipes created especially for the KitchenAid Diamond Blender |
| Finish Colour | Graphite |
| Finish Colour Description | Liquid Graphite |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 1.75 L |
|---|
| Features | ● BPA-Free diamond jug, stainless steel blades and electronic controls come together for exceptional blending results ● 5 speed settings ● Crush ice, pulse and hot foods modes ● 1.75L capacity jug (scratch, stain-resistant and dishwasher-safe) ● Die-cast metal base for stable, quiet operation ● Soft Start function starts the motor at a slower speed then quickly increases ● Power cord storage ● CleanTouch control pad has no cracks and crevices so it wipes clean easily ● Intelli-Speed motor control senses contents and maintains optimal speed to power through all ingredients |
|---|
| Ice crush function |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Blender |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Stainless steel blades | |
| Blender Type | Standard Blender |
| EAN | 883049369136 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark