



This toaster will crisp your crumpets to a glorious golden-brown. And if your toast pops up but you aren’t quite ready to eat it, the Keep Warm function will lower it again for up to a minute. The Reheat function is for the toast you’ve forgotten about, and Defrost will take care of bread that’s been stored in the freezer.

Knowing when your toast will be ready gives you the freedom to focus on other culinary tasks. Start setting the table as the digital countdown timer begins its descent to zero. Additionally, the LCD display keeps track of your personal toast settings, so you don’t have to waste time with trial and error to know if you’re getting the shade that’s right for you.

Backed by decades of heritage, KitchenAid know a thing or two about making appliances that turn heads. From the modern Onyx Black finish to the striking Empire Red, this toaster range carries the KitchenAid badge with pride. Get adventurous by pairing with a KitchenAid kettle, also available in multiple colour finishes.

With the single touch of a button, your bread will lower itself into the toaster. You can press the button again at any time to raise the bread. When your toast is ready, it lifts high for convenient access. This mechanism, while simple, is yet another way KitchenAid removes manual work from food preparation.
| Model Number | 5AKMT223AC |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.2 kg |
| Depth (mm) | 292 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 197 mm |
| Power (W) | 900 W |
| Finish Colour | Cream |
| Finish Colour Description | Stainless Steel with 'Almond Cream' Accents. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | â—Ź Crumpet, keep warm, reheat and defrost modes (as well as a custom temperature knob â—Ź LED digital countdown bar â—Ź Motorised lift button â—Ź Removable crumb tray |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Toaster |
|---|---|
| Slice | 2 |
| KitchenAid Range | Artisan |
| Toaster Kettle Bundle | |
| EAN | 97305 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark