




















| Model Number | KTM5402WC-R |
|---|---|
| Weight (kg) | 85 kg |
| Depth (mm) | 727 mm |
| Height (mm) | 1718 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Accessories included | 1 x Ice Tray Maker included. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Frost Free does not need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | White Cabinet / White Facia Front Door Panels |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features | ● Kelvinator 503L Top Mount Fridge KTM5402AC-R. ● Frost Free No Ice Built-up: Frost Free technology removes the frost build-up. ● FlexStor Adjustable Door Bins, The adjustable door bins allow for quick and easy adjustment whenever or however you need it. ● SpillSafe™ Glass Shelves: glass shelves help with the mess by containing the spilled liquid to one shelf, so you have less to clean. ● Easy access: The pocket handles allow easy access and make cleaning a breeze. ● 3 x Tempered Glass Shelves, LED Lighting, Manual Controls. ● 2 x Rear Rollers for ease of moving, adjustable front feet. ● Freezer Temperature Range: -13 to -23 degrees. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Manual |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years domestic warranty plus 3 years on sealed system. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 503 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 384 L |
| Freezer Volume | 119 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 418 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.86 m |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Height | 1705 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 790 mm |
| Cabinet Depth | 641 mm |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Light dent on both side panels.
Light ripple dents on the back. |
| Missing Parts | User manual |
| Price | 692 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 503 L |
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 418 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| EAN | 9315540413076 |