Kelvinator 3.5kW Split System Reverse Cycle Inverter Air Conditioner DRED Enabled KSD35HWJ
50% Discount
4.6(76) from 76 reviews
New Condition
Model
KSD35HWJ
Standard Warranty
5 Years
Brisbane QLD 4000
Model Number
KSD35HWJ
Weight (kg)
9 kg
Cooling Capacity
3.5 kW
Heating Capacity
4 kW
Depth (mm)
189 mm
Height (mm)
297 mm
Width (mm)
802 mm
Accessories included
Remote control
Finish Colour
White
Inverter
Outdoor Unit - H x W x D
555 x 765 x 303
Reverse Cycle
DRED Enabled
Warranty
Manufacturer Warranty
5 Years
Warranty Note
5 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.
Features
  • Kelvinator Connect: control the unit from any location via the Kelvinator Home Comfort App.
  • DC inverter technology: for maximum energy efficiency and minimum noise.
  • Easy to clean: clean-face fascia minimises dust build-up on the front of the unit.
  • 24 hour timer: program to turn on and off automatically.
Timer
Electrical Connection
Type of connection
Hardwired
Maximum current rating
10.5 A