






















| Model Number | KWH22HRF |
|---|---|
| Weight (kg) | 37.5 kg |
| Cooling Capacity | 2.2 kW |
| Depth (mm) | 668 mm |
| Height (mm) | 375 mm |
| Width (mm) | 560 mm |
| Accessories included | Remote control |
| Finish Colour | White |
| Inverter | |
| Notes | ** There are No Brackets included, brackets are normally supplied by the installer** |
| Reverse Cycle | |
| Finish Colour Description | White Cabinet / White Facia Panel |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Timer |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.66 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1 m |
| Energy Star Rating - Cooling Average | 2 |
|---|---|
| Energy Star Rating - Heating Average | 2 |
| Indoor Sound Level | 50 |
|---|---|
| Outdoor Sound Level | 57 dB |
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| No. of fan speeds | 4 |
|---|---|
| Other Functions | Dust filtration |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratch on the front panel.
The front filter panel is loose at the bottom-left corner.
Scratches and dent on the top panel.
Scratch on the right side panel.
Scratches on the back panel. |
| Missing Parts | 0. |
| Price | 487 |
| Air Conditioner Categories | Window |
|---|---|
| Moisture Removal | 1 ltr/hour |
| Primary Product Category | Air Conditioner |
| Heating and Cooling | |
| Cheap | |
| EAN | 9316561065046 |
| Cooling Only |