





| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | HCB90FCNWHG |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 50 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Cooktop Material | Brass |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | The ILVE HCB90FCN gas hob, of the Nostalgie line, offers a surface of 90 cm with Fry Top Teppanyaki. It is perfect for those looking for a retro design and versatility in cooking. Ideal for designer kitchens and vintage style lovers. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Features | • Precision turn down control with low simmer on each burner • New front mounted control for easy functional use • 75% hand built • Cast iron matt black trivets • Compact design with maximum cooking space between burners • AS304 stainless steel construction • Deep cooktop pressing designed to retain spillages • Easy clean removable trivets and burners • ‘Star’ trivet adaptor for small pots • Solid Brass burners with high resistance to fire • Non-stick matt black nano-technology treatment • Triple ring solid brass Infinity WOK burner • One medium-high burner and two simmer burners |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 830 mm |
| Flame failure protection |
|---|
| Connected load | 0.6 kW |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The top panel and gas covers have minor scratches.
The back panel has scratches. |
| Missing Parts | User manual. |
| Price | 2449 |
| EAN | 9341584109323 |
|---|