



























| Model Number | HWFY7514 |
|---|---|
| Washing capacity | 7.5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 58 kg |
| Depth (mm) | 540 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet with a Dark Door Facia Panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | Allergy Steam & Baby Care Steam: This feature releases steam that permeates your clothing, eliminating 99.9%* of allergens and other microbes while keeping your favourite clothes clean while protecting sensitive skin. Inverter Technology: The powerful brushless Durable Inverter motor is extremely efficient, providing better washing results while saving energy and producing less noise. 15 Minute Quick Wash: Wash up to 1 kg of laundry, that’s about one shirt and jeans or two bath towels, in just 15 minutes. Pause & Add: This handy feature allows you to simply pause the washing process with the press of a button and quickly add (or remove) clothes from your load. Delay End: Thanks to the smart scheduled washing program, you can freely set the washing end time according to your needs. Raindrop Drum: The gently curving raindrop-shaped drum design will give you better cleaning results, whilst gently providing enhanced protection and care for your clothes. Extra Features: Slim Design 540mm cabinet depth, Child Lock, Drum Clean. Wash Cycles: Allergy Steam, Baby Care Steam, Dark Garment, Sportswear, Downwear, Bedding, Drum Clean, Spin, Cotton, Cotton Eco, Delicates, Mixed, Wool, Quick 15, Rinse + Spin. Matching Dryer: HDFY90H. |
| Control type | Control knobs |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 11 Year Warranty on Digital Inverter Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 230 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.8 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock |
|---|
| Dark Wash | |
|---|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Baby Care | |
| Drum Clean | |
| Auto Program | |
| Allergy Plus | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Bedding | |
| Sports |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 64 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02115 |
| Noise Level Washing | 57 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Auto Load Sensing | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Allergy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches on the front panel.
Scratches and dents on the left side panel.
Scratches and dents on the right side panel.
Scratches on the back panel. |
| Missing Parts | Transit bolts.
Transit hole caps. |
| Price | 478 |
| Primary Product Category | Front Load Washers |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 230 Kwh |
| Number of Cycles | 15 |
| Water consumption | 64 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9337640007771 |
| Eco Program |