























| Model Number | HRSBS632BW |
|---|---|
| Weight (kg) | 107 kg |
| Depth (mm) | 717 mm |
| Height (mm) | 1795 mm |
| Width (mm) | 910 mm |
| Accessories included | 2 x Egg trays, 1 x Wine rack. |
| Finish Colour | Black Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Brushed steel, black |
| Installation Note | ** Non Plumbed Model** |
| Fridge Type | Side by Side Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 632 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 417 L |
| Freezer Volume | 215 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 500 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2 m |
| Default Door Hinge | Side by Side |
|---|---|
| Reversible door | N/A |
| Origin | China |
|---|
| Cabinet Depth | 611 mm |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 500 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| EAN | 9337640008433 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark