



























Hisense's convertible technology allows you to switch your freezer into a refrigerator, allowing for extra flexibility in storage options and providing for all of your family's needs.

The user-friendly digital control panel enables you to easily change and view the temperature setting of your chest freezer and activate special functions, such as Fast Freeze, with the touch of a button.

The light and easy-to-open door stays suspended at a 30 or 60 degree angle when in use, giving you a more streamlined experience using your freezer and keeping your hands free.

The smooth sliding basket offers convenient storage for frequently used items, providing easy access and a movable design that allows you to organise and adjust the space as needed.
| Model Number | HRCF501 |
|---|---|
| Weight (kg) | 60 kg |
| Depth (mm) | 717 mm |
| Height (mm) | 847 mm |
| Width (mm) | 1646 mm |
| Finish Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 500 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 272 |
| Energy Rating Fridge Mode | 5 Stars |
| Energy Rating Freezer Mode | 5 Stars |
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Temperature Control | Electronic |
| Freezer Type | Chest freezers |
| Noise when working | 36 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Number of Doors | 1 |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has a dent and scratches.
The left side panel has a dent and scratches.
The lid has a dent and a scratch.
The hinge cover has a split/crack. |
| Missing Parts | User manual. |
| Price | 845 |
| Fridge - Freezer Category | Hybrid Fridge Freezer |
|---|---|
| Packaging dimensions | 889 x 1688 x 753mm |
| Energy consumption | 272 Kwh |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9337640031578 |