













| Model Number | HRBM417S |
|---|---|
| Weight (kg) | 85 kg |
| Depth (mm) | 694 mm |
| Height (mm) | 1720 mm |
| Width (mm) | 704 mm |
| Finish Colour | Brushed Steel |
| Notes | ** Reversing the door is possible using the original parts included** |
| Finish Colour Description | Brushed Steel Door with Silver Cabinet. |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3 Years on all parts and labour, 11 years parts warranty on the compressor. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 417 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 302 L |
| Freezer Volume | 115 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 307 |
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2 m |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Origin | China |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Price | 752 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Bottom Mount Fridges |
| Energy consumption | 307 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Custom Installation | |
| EAN | 9337640007351 |