











Protect your prized wine collection with anti-UV triple-glazed glass, shielding it from harmful rays and temperature fluctuations. Low-E glass reflects heat, ensuring a stable climate so your wines remain fresh.

The Wine Library, powered by the Vivino app, unlocks a world of information. Simply scan a label to access tasting notes, history, and more - like having a personal sommelier guiding your collection.

This wine fridge circulates cold air to maintain stable conditions. By preventing ice buildup, it preserves your wine’s flavour, aroma and body - ensuring optimal enjoyment without the hassle of defrosting.

The state-of-the-art touch electronic control panel allows for effortless adjustments to temperature, lighting, and more. Designed for convenience, it ensures optimal storage conditions.
| Weight (kg) | 54 kg |
|---|---|
| Depth (mm) | 647 mm |
| Height (mm) | 1265 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Black |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Heated Door |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Door open alarm | |
| Activated charcoal filter |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 128 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 108 Bottles |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Noise when working | 38 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Dual Zone Wine Cabinet |
|---|---|
| Temperature Zones | Dual Zone |
| Packaging dimensions | 1383x640x671mm |
| Multi Level Temperature Control | |
| Retro Look | |
| EAN | 9337640031561 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark