








| Dishwasher type | Fully Integrated |
|---|---|
| Model Number | HDW15U2I1 |
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 554 mm |
| Height (mm) | 820 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Power (W) | 2050 W |
| Accessories included | 1 x 1650mm Inlet Hose |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Fully Integrated Dishwasher, Custom Door Panel required Supplied by your Builder or Kitchen Designer. |
| Installation Note | This model is built in between cupboards with a Custom fascia door and kick panel provided by the Builder/Kitchen Company. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | Smart Control: With Wi-Fi capability, you can easily control your dishwasher remotely using the SmartHQâ„¢ app and receive helpful alerts Basket Adjustment: Adjustable height, foldable cup racks. Auto Door Opening: For effective drying, the dishwasher door automatically opens at the end of the cycle to help remove excess moisture. Adjustable Baskets: The lower basket accommodates round plates up to 32cm and the top basket can accommodate round plates up to 25cm. Auto Wash Sensing: The Auto Wash program uses sensors to detect how dirty your dishes are and set the ideal wash, reducing unnecessary water and energy use for a more efficient clean. Sanitise Dishes: Add the Sanitise wash modifier to any cycle for a final high-temperature rinse that helps to kill 99.9% of bacteria. Filter System: Triple Stage Filter System. ThermoDry System: The specialised ThermoDry system delivers drier dishes by channelling moisture away after the final hot rinse using natural condensation Extra Features: Flood protection, Keylock, LED display, Removable cutlery basket, Rinse aid indicator light. Wash Cycles: 6 |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Adjustable shelves | |
| Control type | Electronic Press Button |
| Cutlery Drawer | |
| Display Panel | LED |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.
|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 246 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.05 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 8.5 A |
| Length of cord | 1450 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Fault Indicator |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing |
| Litres Used Per Wash | 12.2 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 12.2 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02775 |
| Noise when working | 46 dB |
|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
|---|---|
| Half load option | |
| Heavy Wash | |
| Auto Program |
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Eco Mode |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left side panel has dents. |
| Missing Parts | 3.9 x 38mm screws (6).
4 x 25mm screws (4)*
4 x 13 screws (9).
3.5 x 11mm screws (2).
4.2 x 50mm screws (2).
Washer (2).
4mm / 6mm Allen Key.
4mm / Phillips Allen Key.
*quantity may change between models |
| Price | 466 |
| Filtration | Triple Stage Filter System |
|---|---|
| Lid Included | |
| Primary Product Category | Integrated Dishwashers |
| Water consumption | 12.2 L |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| Dishdrawer | |
| Custom Installation | |
| EAN | 6925777616152 |
| Eco Program | |
| Detachable lid |