













| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | HDHP90ANB1 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 59 kg |
| Depth (mm) | 681 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | Black |
| Stackable | |
| Stacking kit included | |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
|
| LED Display | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 145 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Download Cycle | |
|---|---|
| Number of Programs | 14 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Shirts | |
| Refresh Dry | |
| Bedding | |
| Towels | |
| Time Dry |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| WiFi-enabled |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Out of original packaging. |
| Price | 874 |
| Energy consumption | 145 Kwh |
|---|---|
| EAN | 9415112614372 |