














The short Refresh cycle uses ultrasonic technology that releases steam into the drum – great to refresh clothes that have been folded or stored.

The high temperature Sanitise dry option ensures dust mites are removed and kills more than 99% of bacteria for clean, healthy clothes and fabrics - making for healthier living.

You have the option of drying at a hotter temperature to save time and get your clothes dry sooner, or if time is not of the essence, you can opt for a longer dry time in order to achieve greater energy savings.

A unique air circulation system and advanced reverse tumbling significantly reduces tangling of clothes and sheets on all dry cycles except Rack Dry. Meanwhile, a pillow drum cushions laundry and helps care for clothes better.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | HDHP90AN1 |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 54 kg |
| Depth (mm) | 681 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Drying Rack, 1 x Drain hose. |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Yes |
| Stacking kit included | |
| Drain hose included | Yes |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 145 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2 m |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Shirts | |
| Refresh Dry | |
| Bedding | |
| Towels | |
| Time Dry |
| Origin | China |
|---|
| Energy Saving Function | |
|---|---|
| Allergy |
| Water Tank Full Indicator | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Heat Pump Dryers |
|---|---|
| Energy consumption | 145 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 14 |
| Rear Venting | |
| EAN | 9415112614358 |
| Eco Program | |
| Wool Finish |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark