







| Model Number | HCF97W |
|---|---|
| Weight (kg) | 27.5 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 545 mm |
| Accessories included | 1 x Freezer Basket. |
| Finish Colour | White |
| Notes | This model is required to be manually defrosted.
Height with the lid up: 1280mm |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish |
| Fridge Type | Hybrid Fridge Freezer |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Manual |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | -24 °C |
| Freezer Type | Chest freezers |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Compressor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 97 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 97 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 170 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2.3 m |
| Origin | China |
|---|
| Number of Doors | 1 |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Chest Freezers |
|---|---|
| Energy consumption | 170 Kwh |
| EAN | 9415112622520 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark