












| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | HWT80AW1 |
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 670 rpm |
| Weight (kg) | 42 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 970 mm |
| Width (mm) | 580 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1280 mm |
| Accessories included | 1 x Hot Water Inlet Hose, 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drainage Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | Please note: top load washing machine outlet hoses are to be secured into the laundry tub or put into a floor standpipe. Only a licensed plumber can install it into a spigot beneath a basin. |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | White Cabinet / Tempered Glass Lid |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Electronic |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Low-profile Agitator |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 551 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| Litres Used Per Wash | 98 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01348 |
| Noise Level Washing | 67 dB |
|---|
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Heavy Duty | |
| Synthetics | |
| Drum Dry | |
| Memory | yes |
| Origin | China |
|---|
| Reversible door | No |
|---|
| Auto Load Sensing | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Top Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 3.5 |
| Energy consumption | 148 Kwh |
| Number of Cycles | 8 |
| Water consumption | 91 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Top Load |
| Cheap | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112613795 |
| Eco Program |