


























| Model Number | HWF85AN1 |
|---|---|
| Washing capacity | 8.5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 638 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1x Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet, Transparent Tinted Door and Black Control Panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 300 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.9 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 73 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02019 |
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Spin | |
| Bedding |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches on the front panel.
Scratches on the top panel.
Scratches and dent on the side panels.
Scratch on the back panel. |
| Missing Parts | Transit bolts.
User manual.
4 Noise reduction pads. |
| Price | 460 |
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machines |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 300 Kwh |
| Number of Cycles | 12 |
| Water consumption | 73 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9415112623534 |
| Eco Program |