



| Model Number | HWF75DW1 |
|---|---|
| Washing capacity | 7.5 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 69 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Cold Water Inlet Hose, 1 x 1800mm Drain outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Cold Water Connection Only, this model uses the internal Heater element to heat the water** |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet / Dark Front Door. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | â—Ź 7.5kg Washer Front Load Washer. â—Ź Direct Drive Technology. â—Ź Wave Drum design for a gentler and more efficient wash. â—Ź Long-lasting Anti-Bacterial Treated door seal and detergent dispenser. â—Ź Multifunction electronic touch control with LED display. â—Ź Stainless steel inner drum. â—Ź Adjustable temperature control, Automatic Door Lock. â—Ź Cycles: Daily Wash, Shirts, Express 15, Baby Care, Delicates, Hand Wash, Spin/Drain, Drum Clean, Hygiene, Jeans, Sport, Underwear, Wool, Mix, Synthetics, Cotton. |
| Control type | Electronic |
| Direct Drive Motor | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 278 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.1 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 16 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Baby Care | |
| Drum Clean | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Hygiene Wash | |
| Shirts | |
| Sports |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 64 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01605 |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 278 Kwh |
| Number of Cycles | 16 |
| Water consumption | 64 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112613993 |
| Eco Program |