








Dual Spray rinses detergent residue from the door and seal at the end of each cycle, helping maintain a clean and hygienic machine. A dedicated Drum Clean cycle provides additional support for easy ongoing maintenance.

Choose from 14 wash programs designed to suit a wide range of fabrics and laundry needs. This includes a Woolmark certified cycle for safe and effective care of machine-washable wool garments.

UV Protect uses ultraviolet light to help eliminate more than 99.99% of bacteria while operating at lower temperatures. This ensures enhanced hygiene without compromising fabric care, making it ideal for delicate items and everyday laundry.

Smart Dosing automatically uses the correct amount of detergent, depending on the wash cycle, reducing waste.
| Model Number | HWF10NB1 |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 555 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Black |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 219 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Favourite Wash | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C45077 |
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Drum Clean | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Towels |
| Origin | China |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 9415112623930 |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark