









| Model Number | HVF170VW |
|---|---|
| Weight (kg) | 39 kg |
| Depth (mm) | 562 mm |
| Height (mm) | 1380 mm |
| Width (mm) | 545 mm |
| Finish Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 169 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 0 L |
| Freezer Volume | 169 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 194 |
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Manual |
| Freezer Type | Upright freezers |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The door has dents and scratches.
The side panels have dents and scratches. |
| Missing Parts | 0. |
| Price | 658 |
| Energy consumption | 194 Kwh |
|---|---|
| EAN | 9415112624173 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark