




















| Dryer Type | Condenser |
|---|---|
| Model Number | HWDX1590CTB1 |
| Washing capacity | 15 kg |
| Drying capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 688 mm |
| Height (mm) | 985 mm |
| Width (mm) | 701 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Dark finish |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
Wash cycles: Bedding, Bulky, Care+, Delicate, Drum Clean, Duvet, Express, Mixed, Rinse and Spin, Shirts, Synthetic, Towels and Wool Wash. Wash program modifiers for Eco, Soak, Soil-, Soil+, Speed Up and UV. Dry cycles: Bedding, Bulky, Care+, Delicate, Duvet, Mixed, Shirts, Synthetic, Time Dry and Towels. Continuous wash and dry cycles: Bedding, Bulky, Delicate, Durable (Care+), Duvet, Mixed, Shirts, Synthetic and Towels. |
| Control type | Touch controls |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4.5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 4 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 129 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02336 |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The door has scratches.
The left panel has scratches.
The top panel has a dent.
The back panel has a scratch. |
| Price | 1171 |
| Energy consumption | 420 Kwh |
|---|---|
| Water consumption | 129 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| Washing Machine Type | Front load |
| Samsung Diamond Drum | |
| EAN | 9415112623817 |
| Eco Program |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark