
















| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | HLC1290CTB1 |
| Washing capacity | 12 kg |
| Drying capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 690 mm |
| Height (mm) | 1500 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | Black |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Dark Finish |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Digital |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 8 |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 103 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02325 |
| Number of Programs | 13 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Drum Clean | |
| Mixed | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Towels | |
| Time Dry | |
| Rinse and Spin |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Water consumption | 103 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9415112623794 |
| andoo-nz_overview_video_id | xp7lexqzwy |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark