
















Wash-to-dry with Combi Modifier simplifies laundry by automatically preheating the dryer drum during the final 15 minutes of the wash cycle. When matched cycles are selected, it enables a seamless transition from washing to drying, eliminating manual steps and saving valuable time.

With the SmartHQ™ app and Wi-Fi connectivity, you’re in control - anytime, anywhere. Start or stop your laundry cycles and get timely alerts on your smartphone once your washing is done. You can also access additional software updates as they are released.

Auto Dose and Eco Wash work together to enhance efficiency by automatically dispensing the optimal detergent for each cycle, reducing waste while maintaining strong cleaning performance. When paired with the Care+ Durable cycle, Eco Wash significantly lowers energy use and water consumption for more sustainable laundry care.

Freshen up clothes quickly with the dryer's dual Steam Deodorise and Refresh functions. Deodorise helps reduce odours, while Refresh uses steam to smooth wrinkles, so your clothes look and smell great.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | HLC1290CTB2 |
| Washing capacity | 12 kg |
| Drying capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 163 kg |
| Depth (mm) | 690 mm |
| Height (mm) | 1500 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Shoe Rack |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Please note this is one complete unit stacked together**
** The Doors open towards the left and are not able to be reversed**
|
| Stackable | |
| Finish Colour Description | Black Cabinet Finish. |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Control type | Touch controls |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Pause Button | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10-Year Warranty on the Washers Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Dry | 8 |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 8.4 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 103 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | ACW1692 |
| Noise Level Spinning | 67 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 48 dB |
| Number of Programs | 20 Programs |
|---|---|
| Programs | Dry Cycles: Bedding, Bulky, Care +, Cotton, Delicate, Mixed, Shirts, Synthetics, Time Dry, Towel, Wool. Functions: Deodorise, Dry, Refresh, Wash. Wash Cycles: Bedding, Bulky, Care +, Cotton, Delicate, Drum Clean, Express 15, Mixed, Number of wash cycles 13+, Rinse and Spin, Shirts, Synthetic, Time Dry, Towels, Wool. Wash Program Modifiers: Eco, Soak, Soil +, Soil -, Speed up, UV Sanitise. |
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Washer Dryer Combo |
|---|---|
| Water consumption | 103 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9415112626061 |
| Eco Program | |
| Wool Finish |