









| Model Number | HWF10ANB1 |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 72 kg |
| Depth (mm) | 688 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Dark Grey |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Soft-touch |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Temperature Control | Electronic |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 289 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Download Cycle | |
|---|---|
| Number of Programs | 14 Programs |
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Spin | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Towels |
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02030 |
| Origin | China |
|---|
| Time Remaining Display | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
| Condition | Brand New |
|---|
| Energy consumption | 289 Kwh |
|---|---|
| Number of Cycles | 14 |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9415112623596 |
| Eco Program |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark