














| Model Number | HWF10AN1 |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 72 kg |
| Depth (mm) | 688 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Cold water Inlet Hose, 1 x Drainage Hose. |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet and Tinted Transparent Door. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 289 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 2 m |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02031 |
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Spin | |
| Shirts | |
| Bedding |
| Origin | China |
|---|
| Time Remaining Display | |
|---|---|
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 289 Kwh |
| Number of Cycles | 14 |
| Water consumption | 86 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9415112623572 |
| Eco Program |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark