




| Model Number | GCT330 |
|---|---|
| Weight (kg) | 4.9 kg |
| Heating Capacity | 2.4 kW |
| Depth (mm) | 280 mm |
| Height (mm) | 900 mm |
| Width (mm) | 280 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Accessories included | 1 x Remote Control
1 x Base Stand |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White Finish |
| Heater Type | Ceramic Heater |
|---|---|
| Features | Smart Wi-Fi functionality for remote control and scheduling. Multiple timer on/off functions whenusing the Goldair app. |
| Remote Control Included | |
| Plug location | Located at the bottom of the tower in the middle. |
| Adjustable Temperature | |
| Heat Output | 2400 watts |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 45 °C |
| Temperature Range - Minimum | 15 °C |
| Timer | |
| Power Source | Power Cord |
| Indoor and Outdoor Use | Indoor Only |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Plugin convenience | |
|---|---|
| Eco Mode | |
| No. of fan speeds | 2 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
| Amazon Alexa Compatible | |
|---|---|
| Google Assistant | Compatible |
| Google Home Compatible |
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Power Supply | 10amp |
|---|---|
| Primary Product Category | Ceramic Heaters |
| Connection | 10 A |
| Heat Settings | 2 |
| Heating | Yes |
| Remote | |
| Speed Settings | 2 Settings |
| Display Screen | LED Display |
| Wall mount included | |
| EAN | 9420014252836 |
| Kmart Item |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark