















| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | GS965GGN |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 930 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | 1 x Air fry basket, 1 x Grill tray and insert, 2 x Side racks & wire shelves, 1 x Telescopic runners, Installation kit & NG regulator, LPG Conversion Kit, Instruction Manual, 4 x Adjustable stainless steel legs, 3 x Cast iron trivets. |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Adjustable feet give this oven a height range of 880 to 930mm. Full height is 990mm (including back vent). |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 3 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Cooling fan | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
| Number of Functions | 4 |
|---|---|
| Full grill | |
| Light | |
| Fan assisted |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 140 L |
|---|
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
| Freestanding Oven Installation Type | Gas |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Top rear left hand dented .
Top from top corner dented
Splash back dented . |
| Price | 1802 |
| Primary Product Category | Stove |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 793591180953 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |