























| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | CK90TBTF |
| Weight (kg) | 16 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 570 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Power (W) | 234 W |
| Accessories included | 3 x Baffle Filters, 2 x Stainless Steel Chimney Flues. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model can be ducted externally only using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.
Recirculation Kits: If Recirculating these accessory Kits are available directly through the supplier's spare parts division.
|
| Finish Colour Description | Stainless Steel Body. |
| Rangehood Model Number | CK90TBTF |
| Installation Note | Wall Mounted Installation |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | ● Glem CK90TBTF 90cm Canopy Rangehood. ● Stainless Steel Construction. ● Twin LED Low Consumption Lights 2W + 2W. ● Electronic Touch Control. ● 3 Speed Fan. ● 3 Stainless Steel Baffle filters - Dishwasher Safe. ● Optional Extra Ducting Kits Available Online. |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.3 m |
| Automatic power off | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when working | 58 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Dents on right rear of base of rangehood.
Dents on rear of rangehood.
Dents on both flue covers. |
| Price | 99 |
| Primary Product Category | Canopy Rangehoods |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 799439358218 |