











Keep your food fresh with the Gaggenau 200 Series Vacuuming Drawer. With three vacuum levels achieving up to 99% inside the chamber, and 90% outside, it’s perfect for marinating, sous-vide cooking, and preserving ingredients. The push-to-open handleless design adds a sleek touch to your kitchen.

Enjoy easy food storage with a 7-litre capacity and space for items up to 80 mm high. The removable non-stick sealing bar, automatic glass cover, and drying program for the vacuum pump make clean-up a breeze. Ideal for vacuum bags up to 240 mm x 350 mm, it’s designed to fit perfectly into your kitchen.
| Model Number | DVP221100 |
|---|---|
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 137 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Anthracite |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | Features
Application
Planning notes
|
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Ex display.
The top panel has dents and scratches. |
| Missing Parts | External vacuum-sealing adapter.
User/Install guide.
Vacuum sealing bags
180 x 280mm x 50
240 x 350mm x 50
Installation:
2 x Screws.
4 x Screws.
2 x Brackets. |
| Price | 4322 |
| Primary Product Category | Warming Drawer |
|---|---|
| EAN | 4242006260255 |