










Auto Dose dispenses precise detergent to preserve the loft, softness and warmth of Down, while Active Mix improves absorption and dual FlexiDose reservoirs store detergent for multiple washes.

Steam Refresh gently relaxes fibres to reduce wrinkles and odours, ideal for lightly worn cotton shirts - using controlled heat and moisture to smooth creases without a full wash.

Unload laundry when it suits you. After washing, gentle tumbling prevents damp fibres setting into creases, helping cotton garments stay smoother and look better for longer wear.

The SmartDrive motor delivers quiet, dependable operation with fewer moving parts, helping reduce vibration and wear over time while supporting consistent, long-lasting fabric care performance.
| Model Number | WH9060PG5 |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 80 kg |
| Depth (mm) | 593 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Finish Colour | Graphite |
| Stackable |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 201 |
| Sheets | |
|---|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
| Cotton | |
| Refresh | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Rinse | |
| Mixed | |
| Towels | |
| Sports |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 64 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C45728 |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Washing Machines |
|---|---|
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9415112923085 |