| Model Number | RF522ADUB5 |
|---|---|
| Weight (kg) | 100 kg |
| Depth (mm) | 695 mm |
| Height (mm) | 1715 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Accessories included | 1 x Water Filter. |
| Dispenser | Water only |
| Finish Colour | Black Stainless Steel |
| Notes | Water dispenser on door, automatic ice maker dispenses ice into a dedicated freezer drawer. |
| Plumbing required | Yes |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Warranty on Sealed System (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 487 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 345 L |
| Freezer Volume | 142 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 429 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2 m |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| Cabinet Depth | 590 mm |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 519 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Energy consumption | 429 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9415112254011 |
| Frost Control | Frost Free |
| Requires Plumbing Notes | Free installation service includes connection to your existing compatible plumbing, using only parts provided by the manufacturer |