









| Model Number | WH9060J3 |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 73 kg |
| Depth (mm) | 645 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Control Panel |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Digital |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Smart Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 340 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 73 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01778 |
| Noise Level Washing | 55 dB |
|---|
| Number of Programs | 10 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Heavy Duty | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Everyday |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Front Load Washing Machine |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 340 Kwh |
| Number of Cycles | 10 |
| Water consumption | 73 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Cheap | |
| EAN | 9415112922750 |
| Eco Program |