









| Model Number | WH1060P4 |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 80 kg |
| Depth (mm) | 655 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Heavy | |
|---|---|
| Number of Programs | 13 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Hygienic | |
| Everyday |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Command wheel |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only.) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 297 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 86 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01914 |
| Origin | China |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Missing Parts | 5 x Hole caps.
4 x Transit bolts. |
| Price | 712 |
| Energy consumption | 297 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 13 |
| Water consumption | 86 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9415112932926 |
| Eco Program | |
| Wool Finish |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark