





| Rangehood Type | Ceiling Cassette |
|---|---|
| Model Number | F9ST90S2EW1500 |
| Material | Scotch brite stainless steel (AISI 304) |
| Weight (kg) | 21.8 kg |
| Depth (mm) | 540 mm |
| Height (mm) | 90 mm |
| Width (mm) | 973 mm |
| Power (W) | 220 W |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 1500 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Can be recirculated | |
| Recirculating Only |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Remote Control |
| Light type | Dynamic Lighting |
| Motor Type | External Motor |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Length of cord | 1.5 m |
| Filter material | Metallic Grease |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Italy |
|---|
| Highest Operating Noise | 63 dB |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 4415556672162 |
|---|