



| Rangehood Type | Wall Mounted Canopy |
|---|---|
| Model Number | F5PN90S2 |
| Material | Scotch brite stainless steel (AISI 304) |
| Weight (kg) | 34 kg |
| Depth (mm) | 490 mm |
| Height (mm) | 530 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Power (W) | 280 W |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Installation Note | The hood can be installed in various configurations. (External exhaust / Internal recirculation) |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Light type | Dynamic Lighting |
| Motor Type | On Board |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Length of cord | 1.5 m |
| Filter material | Metallic Grease |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Italy |
|---|
| Highest Operating Noise | 50 dB |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 4415556672124 |
|---|