









| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | EDW14S |
| Depth (mm) | 598 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Cold Water Connection only |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Door panel, Silver Control Panel/Kickpanel,Top & Sides |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Control knobs |
| Cutlery Drawer | |
| Direct Drive Motor | |
| Light type | None |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years Domestic parts and labour warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 324 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.1 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| 70 Degree wash program | |
|---|---|
| Number of Programs | 5 Programs |
| Quick wash | |
| Pre wash | |
| Rinse Cycle | |
| Half load option | |
| Heavy Wash |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
| Light | |
|---|---|
| Steam | |
| Eco Mode | |
| Steam clean |
| Noise when working | 52 dB |
|---|
| Origin | Turkey |
|---|
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 15.3 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02419 |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Dent on door |
| Price | 496 |
| Depth with Handle | 598 mm |
|---|---|
| Lid Included | |
| Knife caddy | |
| Energy consumption | 324 Kwh |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| Cheap | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8690842222870 |
| Pots and pans Extra hot setting |