























| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Gas |
| Model Number | ECT60WCX |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Weight (kg) | 8.5 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 580 mm |
| Accessories included | 1 x Wok Trivet |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ? Stainless steel finish Cooking Zones: |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Cooktop Configuration | 3 Burners and Wok Burner |
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 552 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Origin | China |
|---|
| Flame failure protection |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches on cooking area and underside.
Minor dent on underside. |
| Price | 212 |
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 9347726017815 |