
























| Model Number | EO608SX |
|---|---|
| Weight (kg) | 33 kg |
| Depth (mm) | 575 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 2 x Oven Shelves, 1 x Baking Tray, 1 x Telescopic Runner. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Oven is Required to be Hardwired** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Trim & Handle / Black Control & Oven Door Panels. |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● 9 Multi-functions ● Fully programmed electronic touch control ● Contained cavity cooling with tangential cooling fan ● Triple glazed removable inner glass ● Removable rack support ● Telescopic runner ● 2 *oven shelves & 1 baking tray ● Enamel oven interior ● Black Glass / Stainless Steel Finish |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Meat probe |
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Fan assisted top and bottom | |
| Bottom heating | |
| Full grill | |
| Light | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Fan grill | |
| Top heating |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3 kW |
| Connection requirements | This product requires a 15amp electrical connection. It will not work with standard Australian 10amp electrical sockets. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 12.5 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door |
| Origin | China |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | The top panel has multiple dents and scratches.
The back panel has dents and scratches. |
| Price | 392 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 70 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9347726018096 |
| Combination Steam Ovens |