















| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | EHPD80 |
| Drying capacity | 8 kg |
| Depth (mm) | 650 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | White |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 159 |
| Features |
|
|---|---|
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 16 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Synthetics | |
| Mixed | |
| My Cycle | |
| Shirts | |
| Extra Dry | |
| Bedding | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry | |
| Sports |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Highest Operating Noise | 8 dB |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Out of original packaging. |
| Price | 509 |
| EAN | 9349260098015 |
|---|
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark